Прикарпатські медики допомагають людям з аутизмом

Прикарпатські медики допомагають людям з аутизмом
5 Квітня 2019
Друкувати цю новину

Прикарпатські медики допомагають людям з аутизмом

За сучасними даними приблизно 20% дітей, які мають аутизм відносяться до так званого високо функціонального аутизму і в них немає супровідного порушення, зокрема розумової відсталості, про це 2 квітня під час прес-конференції повідомили спеціалісти обласної психоневрологічної лікарні №3.

Доцент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Олена Пітик говорить: «Такий розлад як аутизм, не є заразним. Він не має визначених причин виникнення. І не можна сказати, що це захворювання є генетичним. Це захворювання не є вироком. Багато відомих, успішних та багатих людей мають цю недугу.

Зараз ми виділяємо так звану групу розладів, які в класифікації звучать як розлади аутистичного спектру і для них характерна тріада ознак – якісні зміни в соціальному функціонуванні, якісні зміни у вербальному та невербальному спілкуванні, надзвичайно обмежений і стереотипний набір поведінки та інтересів. Практично всі дітки, яким встановлюється цей діагноз, зустрічають всі ці три критерії». Науковець додає, що якісну діагностику і якісну допомогу можуть провести тільки психіатри і відповідно треновані дитячі психологи.

«Статистика показує, що з кожним роком кількість дітей з даною нозологією збільшується. Якщо у 2010 році ми реєстрували на Прикарпатті 2-3 дитини з таким діагнозом, то зараз по області нараховується 235 осіб», – повідомила заступник головного лікаря ОПНЛ №3 Наталія Шаповалова.

Станом на 2017 рік, в Україні проживають понад 6 тисяч дітей з діагнозом дитячий аутизм. У порівнянні з іншими країнами, у Великій Британії – 700 тисяч, включно з повнолітніми, а у США – розлад аутичного спектру має 1 дитина з 68 – це 1,5% усіх дітей США.

Як повідомила заступник головного лікаря обласної психоневрологічної лікарні №3 Наталія Стрільців, спеціалісти їхнього закладу володіють методикою визначення у діток розладів зі спектром аутизму – ADOS. «Це дороговартісна процедура, – каже медик. – Та все ж ми коштом лікарні відправили фахівців до Києва для того, щоб вони були сертифікованими». Також вона зазначила, що держава про таких діток дбає. Протягом останніх років, згідно наказу МОЗ, існує перелік дозволених лікарських засобів для безкоштовного лікування даного реєстру дітей за кошти держбюджету. Також їм надається щомісячна соціальна допомога – 70% від прожиткового мінімуму.

Серед причин, які впливають на появу дітей з аутизмом, фахівці називають змінений спосіб життя – урбанізація, швидкий темп життя, вимоги, які створює нам суспільство, в тому числі й інфантилізація батьків, тобто батьки хочуть мати і зберегти дітей будь-яким способом через власні інтереси.

За даними Міністерства освіти і науки в Україні навчаються 630 учнів із розладом аутичного спектру, з них – 175 дітей в інклюзивних і спеціальних класах загальноосвітніх шкіл. Досвід багатьох країн свідчить, що чим раніше розпочата терапія аутизму, психологічно-педагогічна  корекція  дитини, тим легші будуть прояви аутизму у дорослому віці. 60% дітей з розладами спектру аутизму, терапія яких була розпочата у віці 2-4 роки, в шкільному віці змогли займатись за програмою загальноосвітньої школи, 20 % за допоміжною програмою. Майже половина (близько 44%) дітей, з РСА має від середнього до високого рівня інтелектуальних здібностей.

Як наголосив під час прес-конференції головний лікар ОПНЛ№3 Мирон Мулик, в області єдине дитяче психіатричне відділення, яке знаходиться в їхньому медичному закладі. «Воно реконструйоване і повністю відповідає на сьогоднішній день європейським стандартам як по діагностиці, так і по методах лікування аутизму. Все, що доступно в Україні, доступно і нашим пацієнтам», – додав керівник.

Та все ж психологи акцентують на тому, що при правильному поставленому діагнозі, при адекватно призначеному лікуванні та ідентифікації цього розладу можна досягнути надзвичайно великих успіхів і дитина, в такому випадку, може бути надзвичайно високо функціональна у соціумі. Адже ріст і розвиток людей з аутизмом в атмосфері любові, прийнятті і підтримці підвищує їх шанс на кращу адаптацію до навколишнього світу. Тільки необхідно допомогти їм розкрити і використовувати всі свої можливості.

Івано-Франківська ОДА

  Категорія: