В березні 2011 року Верховна Рада прийняла Закони України „Про внесення змін до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам „щодо державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни” та „Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам”. Внесено зміни в частині встановлення нового розміру державної соціальної допомоги на догляд та залежності розміру допомоги інваліду першої групи від підгрупи А чи Б.
Враховуючи той факт, що багатьом інвалідам перша група встановлена до 2005 року, у виписках з акту огляду на МСЕК не міститься інформація про розподіл першої групи на А і Б, по скільки такий розподіл не був передбачений Законами України.
Згідно Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні” (2005 р.) в статі 7 визначено, що інвалідність і ступінь втрати здоров “я повнолітніх хворих встановлюється медико-соціальними експертними комісіями. Огляд пацієнтів проводиться за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Залежно від ступеня розладу функцій організму та обмеження життєдіяльності особі, визнаній інвалідом, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності.
Після прийняття Закону „Про реабілітацію інвалідів в Україні” перша група поділяється на А і Б залежно від ступеню втрати здоров “я інваліда та обсягів потреби в постійному сторонньому догляді або нагляді.
До підгрупи А першої групи інвалідності відносяться особи з виключно високим ступеням втрати здоров “я, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, які фактично не здатні до самообслуговування.
До підгрупи Б першої групи інвалідності відносяться особи з високим ступеням втрати здоров “я значною залежністю від інших осіб у забезпеченні життєво важливих соціально-побутових функцій і які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.
Згідно листа заступника голови Вінницької обласної державної адміністрації від 05.10.2011 р. обласний Центр медико-соціальної експертизи розіслав лист для координації зусиль усіх установ, що залучені для вирішення цього питання, а саме Пенсійного Фонду України, Управління праці та соціального захисту населення, медико-соціальних експертних комісій, лікарсько-консультативних комісій всіх лікарень області, лікарів лікувально-профілактичних закладів.
Кожен інвалід першої групи має можливість звернутись в лікувальний заклад за місцем проживання для оформлення направлення на МСЕК. Після реєстрації документів, члени комісії в найкоротші строки оглянуть інваліда на МСЕК або на дому (в тому числі у вихідні дні), оформлять нові висновки з вказаними підгрупами А і Б, внесуть корективи в індивідуальну програму реабілітації інваліда в залежності від потреб пацієнта в медичній, трудовій, соціальній реабілітації, визначають технічні засоби, вироби медичного призначення.
МСЕК зважає на те, що інваліди першої групи – важкі хворі, тому на комісії вони оглядаються в першу чергу з якісним і швидким оформленням всіх необхідних документів.
МСЕК області постійно удосконалюють и продовжують роботу по переогляду інвалідів, якщо ця інформація є новиною для окремих пацієнтів, без хвилювань, потрібно оформити направлення на МСЕК, яка безвідмовно в короткі терміни вирішує це актуальне питання.
3 грудня 2011 року у Києві в Міністерстві освіти, науки, молоді та спорту України, у Міжнародний День інвалідів відбулася Всеукраїнська нарада «Медико-соціальна експертиза щодо визначення ступеня обмеження життєдіяльності інваліда». До участі у нараді були запрошені представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України, головні лікарі обласних МСЕК зі всіх регіонів України, в тому числі Вінницького обласного центру МСЕ, керівники та лідери громадських організацій інвалідів. На нараді розглядалися питання необхідності прискореного переогляду інвалідів першої групи на підгрупи А і Б, розуміння такого переогляду, визначення різниці між критеріями іх встановлення, вимоги до заповнення індивідуальних програм реабілітації, внесені пропозиції щодо покращення інформованості та взаємодії з суспільством.
5 грудня 2011 року у Вінницькому обласному Центрі медико-соціальної експертизи відбулася нарада-семінар з представниками громадських організацій членів Національної асамблеї інвалідів України. На нараді були надані пропозиції щодо вирішення наголошених проблем встановлення інвалідності по групах А і Б в частині прав та вибору осіб, яким встановлено першу групу інвалідності та особам, які здійснюють догляд за інвалідами, дітьми інвалідами та іншими. Врегульовані питання та пропозиції відносно роз’яснювальної роботи та інформованості всіх учасників процесу підготовки, оформлення документів, огляду, встановлення інваліду першої групи підгруп А і Б, шляхів прискорення його виконання.
В даний час в діяльності служби медико-соціальної експертизи робота по розподілу на підгрупи А і Б являється приоритетною. Медико-соціальні комісії Вінницької області розіслали запрошення з роз`ясненнями необхідності перерозподілу згідно отриманих списків інвалідів першої групи з Пенсійного фонду України. Обласним Управлінням праці та соціального захисту населення також розіслані запрошення для перерозподілу першої групи. Разом з тим, не всі пацієнти згідно представлених списків і відправленими з двох установ запрошеннями звернулись для оформленням документів на комісію. Тому нагадуємо тим, хто ще не вирішив це питання, що згідно діючого нового законодавства необхідно звернутися на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) та медико-соціальну експертну комісію (МСЕК).
Агапова Н. П. – Голова Вінницької міської МСЕК №1
Демко С. В. – Представник у Вінницькій області Всеукраїнського громадського соціально-політичного об”єднання ” Національна Асамблея інвалідів України”
“Відкриті серця”