10 червня 2015 року у приміщенні АСМАП Проєкт ЄС “Підтримка впровадження Транспортної стратегії України” (ПТС) організував проведення Круглого столу, основною метою якого стало обговорення питання успішної реалізації умов Угоди про асоціацію Україна-Європа у транспортній сфері. Після підписання та ратифікації Угоди про асоціацію необхідно виконати чималий обсяг роботи для забезпечення її успішної імплементації. Виходячи з питань, які постійно ставлять групі проєкту, зрозуміло, що імплементація є набагато складнішою, ніж очікували спочатку, і саме тому проєкт продовжує надавати допомогу у цьому процесі.
Зважаючи на труднощі, з якими стикаються експерти, недивно, що відсутня ясність стосовно того, що повинно імплементуватися як частина Угоди про асоціацію. Це призводить до непорозумінь, які спричинюють затримки із виконанням необхідних дій, а також зменшують можливості галузі у дотриманні деяких з положень, що вимагатиме додаткового навчання, підготовки або інвестицій, зокрема коли мова йде про довготривале планування або суттєві витрати.
Для вирішення цієї проблеми Делегація ЄС запропонувала провести низку заходів з підвищення поінформованості громадянського суспільства та цільових груп, що підвищить усвідомлення процесів та усуне певні непорозуміння. Цей документ є частиною дискусії, спрямованої на погодження концепції таких інформаційних заходів та їхнього змісту.
Під час Круглого столу висвітлювалися такі питання:
Основним спікером заходу був експерт з юридичних питань проєкту ЄС ПТС пан Мартін Хорселінг, який провів презентацію та відповід на питання присутніх.
У своїй доповіді пан Хорселінг торкнувся змісту таких документів:
Також була приділена увага питанню встановлення приладів з обмеження швидкості та тахографів. Було зауважено, що вони повинні впроваджуватися поступово, але Уряд останнім часом, здається, приймає підхід про переобладнання навіть існуючих транспортних засобів у внутрішніх перевезеннях.
Серед присутніх були прелставники професійних організацій транспортного сектору України – АСМАП Україна, “Укравтотранс”, представники громадських організацій та спілок.
Також захід відвідав представник Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України» Олег Полозюк. Пан Полозюк зокрема підкреслив важливість права подорожувати осіб з обмеженими можливостями і запитав, який вплив Угода про асоціацію має на подорожі таких осіб. Пан Хорселінг, експерт з юридичних питань проєкту ствердив, що крім фундаментальних прав існує деяка кількість норм у європейському законодавстві, які стосуються безпосередньо подорожей осіб з обмеженими можливостями. Пан Хорселінг також наголосив, що такі норми права також активно впроваджуються в українському законодавстві і що Угода про асоціацію не внесе великої різниці у юридичній сфері. Основною різницею згідно норми законодавчих вимог Угоди про асоціацію буде здебільшого той факт, що Україна має прийняти, впровадити та ввести у дію законодавчі акти. Вимога впровадження та введення в дію закону повинна зробити більш легким процес відстоювання своїх прав для осіб з обмеженими можливостями.
Приклад цього був наведений стосовно Директиви 1370/2007/EC щодо громадського пасажирського транспорту. Ця директива посередньо вимагає, що у майбутньому, коли будуть заохочувати підписання контрактів на громадські пасажирські перевезення автобусами, компетентні органи повинні вимагати, щоб автобуси були якомога доступнішими для осіб з обмеженими можливостями та обладнані спеціальними полами, які підіймаються, або входами низького рівня.
Круглий стіл викликав жвавий інтерес та обговорення.
Support to the Implementation of the Transport Strategy of Ukraine